čeština
Regionální pracoviště Olomoucko >> Aktuality >> Účastníci evropského sympozia o vodě SEFS10 na exkurzi v Litovelském Pomoraví

Účastníci evropského sympozia o vodě SEFS10 na exkurzi v Litovelském Pomoraví

Účastníci evropského sympozia o vodě SEFS10 na exkurzi v Litovelském Pomoraví

17.7.2017

Přes sedmdesát z celkového počtu bezmála 500 členů evropského sympozia o vodě, které pořádala minulý týden v Olomouci Česká limnologická společnost, si v rámci terénního programu sympozia zvolilo exkurzi do Litovelského Pomoraví.

Po úvodním setkání v Informačním středisku CHKO Litovelské Pomoraví na Šargouně, kde shlédli 3D film o chráněnné krajinné oblasti, se účastníci exkurze přesunuli k unikátnímu kenickému meandru poblíž obce Hynkov.

Přírodní rezervace Kenický reprezentuje učebnicovou ukázku vývoje meandrujícího a přirozeně se větvícího toku Moravy v Litovelském Pomoraví. Koryto řeky se v lokalitě kenického meandru od konce devadesátých let minulého století dynamicky vyvíjí. Postupně se výrazně rozšířilo a vytvořila se v něm největší akumulace říčního dřeva v rámci celé CHKO. V roce 2012 došlo k protržení tenké šíje meandru a vzniku mrtvého ramene, které je v současnosti protékané jen za vyšších průtoků.

Limnologové z nejrůznějších koutů světa (z Evropy, ale i např. z Austrálie) se během exkurze nenechali odradit náročným prostředím letního lužního lesa s komáry a kopřivami a ocenili jak půvab přírodního zákoutí meandru, tak i význam funkční říční krajiny pro ochranu před škodlivými účinky povodní či sucha.

Text: Jan Koutný

Sympozium - akumulace ricniho dreva v PR Kenicky   Sympozium - exkurze IS Sargoun

Foto: Martin Rulík

Regionální pracoviště Olomoucko

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt