čeština
Regionální pracoviště Olomoucko >> Aktuality >> Čistíme řeku Moravu

Čistíme řeku Moravu

Čistíme řeku Moravu

7.6.2017

… každým rokem a s dobrým pocitem, že to má smysl. I když se další odpadky zase naplaví, bez pravidelného úklidu by jich bylo nesrovnatelně více.

V rozvětvené síti řeky Moravy v Litovelském Pomoraví si „adoptovaly“ svůj kus řeky skupiny nadšenců, většinou občanská sdružení, ale i vodáci, kterým na řece záleží. Letos úklid zahájila Unie pro řeku Moravy, tradičně v úseku Moravy pod Litovlí a na Mlýnském potoce z Hynkova do Horky nad Moravou. Třicet dobrovolníků nasbíralo o minulém víkendu téměř 100 pytlů odpadu, většinou lahví z plastu a skla. Kromě toho také větší kusy různého nepořádku: pneumatiky, polystyren, plechové sudy podivného obsahu… Vše pak odvezlo Povodí Moravy na řízenou skládku.

Stejně pilní jsou každým rokem studenti Gymnázia Jana Opletala v Litovli. Koncem června plánují úklid Moravy nad Litovlí a Malé Vody z Litovle do Hynkova. Zbývá už jen Mlýnský potok pod Horkou nad Moravou přes přírodní rezervaci Plané loučky a Svodnice kolem Lhoty nad Moravou. Tady pomoc přislíbili vodáci, kteří hodlají sběr odpadků spojit s nezbytnou prořezávkou popadaných kmenů.

Vlastně každý, kdo je srdcem vodák, by se mohl k čištění řeky připojit a během plavby sebrat něco z toho, co tam nepatří, není pěkné na pohled ani dobré pro přírodu.

sběr odpadků

Foto: Michal Krejčí, akce PET 2017

Regionální pracoviště Olomoucko

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt